Instagram Telegram
 
شرایط استفاده
برنامه فعالیت
آیین نامه انضباطی
ارمغان کارت
آموزش شنا
شرایط کلاسهای آموزشی شنا
کلاس های گروهی بدنسازی
شرایط کلاس های گروهی بدنسازی
آکادمی کودک و نوجوان
کلاس های ورزشی کودکان
گواهینامه هنرجویان
شرایط مدرسه شنا
اخبار
برگزیدگان مدارس ورزشی
چارت سازمانی
گالری تصاویر
تور مجازی
ویدئو کلیپ
 
  اطلاعات بیشتر  

استفاده از ازن در استخرهای شنا

مدت زمان مدیدی است که بشر جهت پاکیزه نمودن آب مصرفی خود با استفاده از تکنولوژی و تلفیق روش های شیمیایی و فیزیکی و با استفاده از تجهیزات اقدامات موثر می نماید و همواره پاک بودن از هر نوع آلودگی در آب به دلیل حساسیت موضوع، دغدغه اصلی بشر بوده است. در این راه روش های نسبتاً جدید معرفی گردیده اند که از قضا به خوبی عمل نموده و باعث کاهش دغدغه های همیشگی شده اند، روش هایی چون سیستم آب شیرین کنی به روش اسمز معکوس،سیستم ضد عفونی آب به روش دی اکسید کلر، ازن و یا ماورابنفش و همین طور دستگاه های لخته زا که باعث انعقاد مواد جامد و معلق در آب می گردند. ازن قوی ترین اکسید کننده ای است که از آن برای ضد عفونی آب استفاده می شود. به این ترتیب استفاده از آن امن ترین راه نگهداری آب بدون باکتری است.

بیشترین موفقیت فرایند ازن در استخرهای سرپوشیده عمومی و خصوصی بوده است. دستگاه هایی با ظرفیت بالای تولید ازن ساخته شده اند که برای این کاربرد ها کاملاً مناسب به نظر می رسند.

چنانچه می دانیم اکسیژن به صورت آزاد و به صورت اتم دو ظرفیتی با علامت اختصاری (o2 )در طبیعت وجوددارد. یک انرژی الکتریکی شدید قادر است اتم یک ظرفیتی اکسیژن را با یک پیوند نسبتاً ضعیف به (o2) متصل نماید و ازن را پدید آورد. اتفاقی که در جو و به هنگام رعد و برق رخ می دهد، معمولی ترین و ساده ترین روش تولید ازن می باشد. اتم اکسیژن متصل شده به (o2) به دلیل وجود یک پیوند ضعیف می تواند از (o2) آزاد و به عنوان یک اکسید کننده قوی مورد استفاده قرار گیرد. ازن پس از ایفای نقش خود به صورت طبیعی به اکسیژن تبدیل شده و اثر سویی به محیط نمی گذارد. در حالی که استفاده از ترکیبات کلر در بسیاری از موارد بوسیله ترکیبات جانبی ایجاد شده مانند کلر و آمین ها باعث آلودگی می شود. این موارد علاوه بر اینکه سبب بروز آلرژی های پوستی و چشمی می گردد و سوزش چشم و تحریک مخاط بینی را به دنبال دارد، با بوی نا مطبوع خود باعث آزار می گردد. علاوه بر این ثابت گردیده که ترکیبات کلر سبب بروز بیماری هایی چون سرطان را به دنبال دارد.

ازن تولیدی در این روش ضد عفونی کننده، به صورت موثری انواع میکروب، جلبک و باکتری ها را حذف کرده، شناگران از آرامش در آب پاکیزه و بهداشتی لذت خواهند برد.

ظاهر بسیار شفاف آب که یکی از مزایای مهم استفاده از ازن است، بر لذت آنها می افزاید. استفاده از ازن و فیلتر های مناسب برای بر طرف کردن آلودگی ها از آب و ایجاد آب شفاف عاری از باکتری، مواد آزار دهنده و بوی نامطبوع کمک شایانی می نماید.

کیفیت آب در استخر های شنا از نظر سلامت آب و مشخصات ظاهری آن یکی از مهمترین عوامل در ایجاد نشاط و شادابی در شناگر و تبدیل فضای استخر به مکانی مفرح و شادی بخش برای استفاده کنندگان می باشد. از این رو روش ها و سیستم های پالایش و ضد عفونی آب در استخرهای شنا جهت دسترسی به کیفیت مطلوب آب در درجه اول اهمیت قرار می گیرد.

با توجه به عوارضی که کلر برای سلامتی شناگران، از قبیل خطر ابتلا به آسم، بیماریهای ریوی سرطان مثانه و ... دارد، چندین دهه است که از این ماده شیمیایی در اروپا و امریکا استفاده نمی شود و دستگاههای ژنراتور اُزُن با استفاده از تکنولوژی سبز و کاملاً طبیعی جهت استریل کردن آب استخرها جایگزین شده اند.

ازن چیست؟

ازن اکسیدکنندهٔ بسیار قوی می‌باشد که قابلیت حذف ترکیبات بیماری‌زای کلر و بی‌اثرکردن کلیه میکروارگانیسم‌های مقاوم در برابر کلر را دارا می‌باشد. این ماده برخلاف کلر ترکیبات مضر تولید نکرده و مشکلات مربوط به کلر از جمله سوزش چشم، خشکی پوست و غیره را نیز ایجاد نمی‌کند .این خواص باعث استقبال عمومی برای استفاده از این ماده در استخرهای عمومی گردیده است.

آیا ازن را می‌توان جایگزین کلر کرد؟

صاحبان بسیاری از استخرها به منظور حذف مشکلات مربوط به کلر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان به فکر استفاده از ازن به‌عنوان راه‌کاری نو در حل معضلات قدیمی استخرهای کشور افتاده‌اند. اما تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) به صراحت تأکید می‌نمایند که ازن به تنهائی برای ضدعفونی آب استخر کافی نبوده و در کنار آن استفاده از یک ضدعفونی‌کننده مکمل ضروری می‌باشد.

خواص ازن:

۱-ازن یک ضد عفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربردهای بسیاری در ضد عفونی آب و هوا و محیط (دیوارها، کف زمین و سطوح)، لباس کار اجسام و لوازم مختلف، و مواد را دارا است.

۲-بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند کلر، فرمالین و مواد شیمیایی دیگر، اکسیداسیون با ازن، هیچگونه موادسمی یا مضری بر جای نمی گذارد.

۳-گازی است سنگین تر از هوا که در غلظت های پایین بی رنگ، ولی در غلظت های بالا آبی روشن است. در غلظت های بسیار کم (حدود چند قسمت در میلیون یا ppm) بوی مشخص دارد.

۴-گازی است تقریبا بی رنگ، با بویی شبیه بوی هوای تازه که پس از رعد و برق استشمام می شود و یا بویی که در هنگام تخلیه الکتریکی در هوای آزاد به مشام می رسد.

۵-در دمای معمولی به صورت گاز است، نقطه جوش آن منهای ۱۱۲ و نقطه ذوب آن منهای ۲۵۱

۶-درجه سانتی گراد و چگالی آن ۱/۵ برابر اکسیژن در شرایط استاندارد می باشد.

 

مزایای اصلی گازازن به عنوان ضد عفونی کننده:

 ۱-بالا بودن قدرت اکسید کنندگی ( تا ۳۰۰۰ برابر قوی تر از کلر)

۲-تاثیر گذاری بر طیف گسترده ای از میکروارگانیزمها شامل میکروبها، باکتری ها (تا ۳۱۲۵ برابر سریعتر از کلر) و ویروسها (۱۰۰۰-۶۰۰ برابر سریعتر از کلر)

۳-بالا بودن سرعت و قدرت ازن نسبت به «کلر» و «هیپوکلریت ها»

۴-تخریب جلبکها، قارچها، کپک ها، هاگ، حذف بوهای عرق و اوره و...

۵-کاهش تعمیرات استخر: مواد شیمیایی قوی (کلر، جوش شیرین) دیواره های داخلی استخر را تجزیه می کنند.

۶-اکسیداسیون مواد معدنی نظیر آهن، منگنز و انعقاد جامدات محلول برای خالص نگهداشتن آب.

۷-کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی در استفاده از مواد شوینده شیمیایی و عدم ایجاد سوزش در بینی و چشم

۸-استریل کننده وسیع الطیف

۹-قابلیت استفاده در محیط های باز و مرطوب

۱۰-عدم ایجاد تغییر در PH آب .

 

اگر استفاده از کلراجتناب‌ناپذیر است، چرا دیگر ازن تزریق کنیم؟

 اکنون باید پرسید که با نیاز به استفاده از کلر به‌عنوان ضدعفونی‌کننده، نقش ازن چیست و آیا استفاده از آن ضرورتی دارد،در پاسخ باید گفت که:

- ازن باعث از بین‌بردن ترکیبات مضر کلر از قبیل: تری‌هالومتان‌ها و کلرآمین‌ها که منبع تولید سرطان و بو در استخرها می‌باشندمی‌گردد آلودگی‌های شیمیائی.

 - ازن به‌دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بالا به سرعت میکروارگانیسم‌هائی را که نسبت به کلر مقاوم هستند را از بین می‌برد (آلودگی‌های میکروبی(

 -ازن به‌دلیل واکنش با موادآلی موجود در آب آنها را از بین برده و باعث شفافیت آب استخر می‌گردد (آلودگی‌های فیزیک).

 -ازن باعث کاهش مصرف کلرتا حد ۱/۵ مقدار اولیه می‌گردد. با توجه به این خواص با نصب دستگاه ازن ژنراتور مناسب و تزریق مقدار کمی کلر می‌توانید استخری عاری از بو، مواد شیمیائی سرطان‌زا ومیکروارگانیسم‌های مضر داشته باشید.

استاندارد ‌آب استخر در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان ترکیب کلر و ازن را به‌عنوان سیستم مناسب برای ضدعفونی آب استخر توصیه کرده‌اند.

چه نکاتی را باید هنگام انتخاب دستگاه ازن در نظرگرفت؟

 در هنگام انتخاب دستگاه ازن ژنراتور به موارد زیر توجه داشته باشید:

۱-روش تولید ازن:

عمدتاً ازن را می‌توان بر مبنای دو روش تولید نمود: لامپ UV و قوس الکتریکی: روش تولید ازن با لامپ UV به‌دلیل محدودیت در مقدار و غلظت ازنتولیدشده و همچنین راندمان پائین (مصرف برق بالا) برای استخرهای شنای عمومی مناسب نبوده و بیشتر برای دستگاه‌های گندزدائی هوا کاربرد دارد. روش متداوم و مورد تأیید استاندارهای جهانی برای استخر، تولید ازن با قوس الکتریکی (Corona) می‌باشد. این روش محدودیتی در مقدار تولید ازن با غلظت مناسب ندارد.

۲- غلظت ازن تولیدی:

در صورتی‌که غلظت ازن تولیدی از مقدار مشخصی پائین‌تر باشد نه تنها باعث افزایش کیفیت آب نمی‌گردد بلکه به‌دلیل خو گرفتن میکروارگانیسم‌ها با ازن می‌تواند حتی باعث رشد باکتری‌ها در استخر نیز بشود.

۳- ظرفیت تولید ازن:

مقدار ازن مورد نیازبرای هر استخر تابع پارامترهای مختلفی از جمله حجم استخر، دبی گردشی، سیستم هیدرولیک استخر، بار آلودگی استخر، آنالیز آب استخر، نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه، روش و محل تزریق ازن و غیره می‌باشد و بایستی برای هر استخر طراحی و محاسبه شود. دستگاه‌های با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز مشکلات استخر را کاهش نداده بلکه ممکن است باعث تشدید آنها نیز بشوند. در مقابل در صورت استفاده از دستگاه‌هایی با ظرفیت بیشتر از اندازه لازم، ازن مازادی که در آب باقی می ماند را بایستی قبل از ورود به استخر کاملاً حذف نمود.

۴-سیستم اختلاط گاز ازن با آب استخر:

ازن در حرارت ۲۵ درجه به بالا در آب به سختی حل می‌شود و بسیار فرار است. سیستم ازن زنی باید دارای سیستم اختلاط کامل برای حل‌کردن ازن تولیدشده در آب باشد. در غیر این‌ صورت فقط مقدار ناچیزی از ازن در آب حل می‌شود و مابقی از آب خارج می‌گردد. درنتیجه ازن تولیدشده در بهبود کیفیت آب بی‌تأثیر خواهد بود.

۵-سیستم حذف ازن اضافی:

به‌طوری که قبلاً اشاره شد، ازن گازی بدبو و بسیار سمی می‌باشد و وجود آن در هوا حتی در غلظت‌های پائین برای تنفس مجاز نمی‌باشد. به‌ همین دلیل برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار حتماً لازم است تا دستگاه ازن زنی دارای سیستم‌مناسبی برای حذف ازن نامحلول باقیمانده در فاز گازی و جلوگیری از ورود آن به هوا باشد.

۶-برق مصرفی:

بعضی از دستگاه‌های ازن با تکنولوژی‌های قدیمی مصرف برق بالائی دارند که باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی می‌گردند. در هنگام انتخاب ازن ژنراتور بایستی به این موضوع توجه شود.

۷-جنس دستگاه مولد ازن:

با توجه به پتانسیل بالای گاز ازن برای ایجاد خوردگی، محفظه مولد ازن بایستی استنلس استیل ۳۱۶به بالا باشد. این محفظه باید توانائی تحمل ۱۰ بار فشار را داشته باشد. سیستم‌های ارزان‌ قیمت از محفظه‌های پلاستیکی یا کربن استیل استفاده می‌کنند که دارای طول عمرکوتاه بوده و با ایجاد مشکلات در حین کار باعث زیادشدن هزینه‌های راهبری می‌گردند.

در نتیجه باید گفت که در حالی‌که استفاده از ازن به ‌عنوان مکمل سیستم ضدعفونی آب استخرهای عمومی توصیه می‌شود، عملکرد مطلوب آن مستلزم انتخاب دستگاه مناسب،طراحی، نصب و راه‌اندازی و نگهداری صحیح سیستم ازن زنی می‌باشد، از این‌رو تخصص شرکت فروشنده در زمینه طراحی مهندسی سیستم‌های ازن امری ضروری می‌باشد.

منبع : مجله دنیای ورزشهای آبی

     
تمامی حقوق این سایت برای مجموعه فرهنگی ورزشی ارمغان محفوظ است
در حال بارگذاری . . .